Klejenie szkła UV
Jesteś minimalistą, który w swoich projektach nie chce używać śrub czy zawiasów? Chcesz w elegancki i trwały sposób połączyć ze sobą dwa kawałki szkła ale też szkło z metalem czy drewnem? Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś: tak, powinno Cię zainteresować klejenie szkła metodą UV. Dlaczego? Istnieją przynajmniej 4 powody.
- Wspomniana metoda posiada wysoką wytrzymałość na obciążenia, uderzenia czy wpływ deszczu, wiatru innych warunków atmosferycznych.
- Klej UV do szkła po wyschnięciu jest niemal niewidoczny dla oka, przez co cały projekt nie jest przez niego wizualnie przytłoczony.
- Nawet po wielu latach spoiwo nie przebarwia się i nie traci swoich właściwości mechanicznych.
- Spajanie szkła metodą UV pozwala na estetyczne i mocne połączenie materiałów o różnej strukturze.
Gdzie najczęściej wykorzystuje się technologię, o której piszemy? Po pierwsze: w branży meblarskiej. Stoły, gabloty, witryny, półki, ławy: wszędzie tam możemy spotkać szkło klejone UV. Po drugie: lustra. I chodzi tu zarówno o sklejanie tafli z ramą, jak i o przytwierdzanie do niej elementów dekoracyjnych. Kolejne produkty to designerskie, szklane statuetki przyznawane za różne osiągnięcia.
A jak dokładnie wygląda klejenie szkła UV? Kluczową rolę odgrywa tu lampa UV i promienie ultrafioletowe, które ona generuje. Utwardzają one spoinę, nadają jej zwiększoną wytrzymałość, a przy tym nie zmieniają koloru żadnego z elementów. Sam klej stosowany w tej technologii jest bezbarwny, przez co nie rzuca się nam w oczy.